Avaleht

mai 15, 2009

Hiiu Leht: Kuda iidlased käisid Ölandi meeste tursapüüki kaemas


Kalamehed ütlesid, et rääkigu ma ära kõik nii nagu oli.

Oli aga nii, et MTÜ Hiiukala liikmed otsustasid tänavu maipühade aegu teha õppereisi Rootsi kuningriiki. Sihtkohaks Ölandi saar ja Karlskrona. Mõlemad päevatee kaugusel pealinnast. Aga ei olnud see niisama lõbureis meil, vaid läksime Rootsi kolleegidelt tarkust saama. Ja seda saime ka.

Lisaks tarkusele nägime ka lollusi, mis neil juba korda saadet ja meid ehk ainult ees ootavad. Ütlen kohe ette ära, et kõik toimus tänu lahkele Euroopa Kalandusfondile, mis meie reisi toetas ja bussijuhile, kes meid päevast päeva sõidutas.

Esiteks käisime kaemas Rootsimaa kõige suuremat Borgensi nimelist seenetehast, kus muuhulgas ka suppe tehti. Selgus, et seened ja kalad on üpris sarnased elukad, hoolimata sellest, et ühed muudkui ringi ujuvad ja teised ühe paiga peal seisavad. Igatahes masinad olid neil üpris sobilikud ka kala purki ajamiseks, aga nemad tegid muudkui seenekonserve, mis üldse nii hästi süüa ei aitanud. Tublid mehed ikka, kui on mõistust kõik hiinlaste, poolakate ja rootslaste endi seened üheks supiks keeta ja selle eest raha ka veel saada.

Seejärel viis giid Seppo Ekelund meid Böda sadamasse kohtuma Tore Johnssoniga, kes on Rootsimaa kalandusliidu asepresident ja Ölandi kalaliidus ka tähtis mees. Saime tema käest kuulda, kuidas Rootsi Looduse fond olla kodumaise tursa punasesse raamatusse pistnud ja loodusesõbrad Rootsi inimesed seda enam ei ostvat. Selle asemel söövat Norra turska ja koduvete tursk rändab prantslaste maale söögiks. Angerjajutu peale hakkas Tore suu suitsema ja varsti oligi aeg hüvasti
jätta.

Pärast sai käidud veel õite mitmes sadamas, kalapoes ja Karehamni sadamamuuseumis vaatamas, kuidas seal asjad käivad. Ja kui Leho ja Seppo olid soorätsu ära näinud võis juba päeva lõppenuks lugeda.

Teisel päeval sai käidud Karlskronas Kammi Jaani tegemisi vaatamas ja enne seda veel ühes kalapoes, milles ka kala suitsutati. Suitsutusahjud olid seal uhked. Iseäranis austusväärne oli üpris
nõgise olemisega vana ahi aastast 1930, kus läikiva olekuga laik ukse peal andis aimu temperatuuri mõõtmisest.

Kammi Jaan olla poolenisti Hiiumaa mees ja rääkis päris head eesti keelt. Pajatas meile, kuidas nende kandis kalaühistud toimivad. Näituseks Karlskronas olla kalameestel oma ühistu, mis kalameestelt kõik kala kokku ostab ja siis sellega edasi toimetab. Aga kuna ühistu kuuluvat kalameestele endile, siis saavad muist kasust omavahel ära jagada. Ölandil seevastu kalameeste ühistu muretseb näiteks transpordi, et kõik kala Karlskronasse vedada, aga sellega pidada ka muret olema rohkem kui küll. Seega Hiiumaal veel mõtlemist on: mismoodi siin asju korraldada.

Jah, ja loodame, et neist ringidest ümber risti ja müntidest Sikehamni sadamas oli kasu, ja et ikka kalaõnne on. Siinjuures aitäh Seppo Ekelundile ja Jaan Kammile, kes me reisi asjalikuks aitasid teha.

Reisil käisid MTÜ Hiiukala liikmed: Heino Kalmus, Tõnis Berkmann, Imre Kivi, Toivo Jõhvik, Tarmo Rajang, Indrek Kääramees, Alar Kääramees, Ivo Põldveer, Leho Aaslaid, Veiko Roosimäe, Harry Aron, Ago Huuk, Marko Pruul ja Raivo Leht ning tegevjuht Tuuli Tammla.

Tuuli Tammla
MTÜ Hiiukala tegevjuht
Hiiu Leht 15.05.2009