Õppereis Ölandile

Kuupäev: 30.04.200905.05.2009

MTÜ Hiiukala õppereis Ölandi saarele ja Karlskrona piirkonda 30.04-05.05.2009

PÄEVAKAVA

N 30.04

12.30 Praam Heltermaa-Rohuküla

14.00 Buss Rohukülast

17.00 Kogunemine D-terminalis

18.00 Baltic Princess Tallinn-Stockholm

R 01.05

8.00 Hommikusöök laevas

10.00 Jõudmine Stockholmi Värtahamneni sadamasse

13.00 Lõunasöök Ringarumis

17.00 Jõudmine Borgholmi, majutus Villa Ingrid

L 02.05

7.30 Hommikusöök

8.00 Kohtumine Seppo Ekelundiga. Borgholmi loss

9.00 Borgensi toidutöötlustehas

11.00 Kohtumine Böda sadamas Tore Johnssoniga (Rootsi kalandusliidu asepresident)

12.00 Lõuna

14.00 Byxelkroki sadam

15.00 Karehamn. Ölandi suurim kalasadam. Kalapood

P 3.05

7.30 Hommikusöök

9.00 Sõit Karlskronasse, kalapood ja kalatööstus. Kohtumine Jaan Kammiga.

E 4.05

8.00 Sõit Stockholmi poole

13.00 Lõuna Ringarumis

14.00 Sõit jätkub

15.45 Kogunemine Värtahamneni sadamas

17.45 Väljumine M/S Victoria Stockholm-Tallinn. Õhtusöök laevas

T 5.05

8.00 Hommikusöök laevas

10.00 Jõudmine Tallinna D-Terminali

14.30 Praam Rohuküla-Heltermaa

KAJASTUS:

Hiiu Leht: “Kuda iidlased käisid Ölandi meeste tursapüüki kaemas” 15.05.2009

Kalamehed ütlesid, et rääkigu ma ära kõik nii nagu oli.

Oli aga nii, et MTÜ Hiiukala liikmed otsustasid tänavu maipühade aegu teha õppereisi Rootsi kuningriiki. Sihtkohaks Ölandi saar ja Karlskrona. Mõlemad päevatee kaugusel pealinnast. Aga ei olnud see niisama lõbureis meil, vaid läksime Rootsi kolleegidelt tarkust saama. Ja seda saime ka.

Lisaks tarkusele nägime ka lollusi, mis neil juba korda saadet ja meid ehk ainult ees ootavad. Ütlen kohe ette ära, et kõik toimus tänu lahkele Euroopa Kalandusfondile, mis meie reisi toetas ja bussijuhile, kes meid päevast päeva sõidutas.

Esiteks käisime kaemas Rootsimaa kõige suuremat Borgensi nimelist seenetehast, kus muuhulgas ka suppe tehti. Selgus, et seened ja kalad on üpris sarnased elukad, hoolimata sellest, et ühed muudkui ringi ujuvad ja teised ühe paiga peal seisavad. Igatahes masinad olid neil üpris sobilikud ka kala purki ajamiseks, aga nemad tegid muudkui seenekonserve, mis üldse nii hästi süüa ei aitanud. Tublid mehed ikka, kui on mõistust kõik hiinlaste, poolakate ja rootslaste endi seened üheks supiks keeta ja selle eest raha ka veel saada.

Seejärel viis giid Seppo Ekelund meid Böda sadamasse kohtuma Tore Johnssoniga, kes on Rootsimaa kalandusliidu asepresident ja Ölandi kalaliidus ka tähtis mees. Saime tema käest kuulda, kuidas Rootsi Looduse fond olla kodumaise tursa punasesse raamatusse pistnud ja loodusesõbrad Rootsi inimesed seda enam ei ostvat. Selle asemel söövat Norra turska ja koduvete tursk rändab prantslaste maale söögiks. Angerjajutu peale hakkas Tore suu suitsema ja varsti oligi aeg hüvasti jätta.

Pärast sai käidud veel õite mitmes sadamas, kalapoes ja Karehamni sadamamuuseumis vaatamas, kuidas seal asjad käivad. Ja kui Leho ja Seppo olid soorätsu ära näinud võis juba päeva lõppenuks lugeda.

Teisel päeval sai käidud Karlskronas Kammi Jaani tegemisi vaatamas ja enne seda veel ühes kalapoes, milles ka kala suitsutati. Suitsutusahjud olid seal uhked. Iseäranis austusväärne oli üpris
nõgise olemisega vana ahi aastast 1930, kus läikiva olekuga laik ukse peal andis aimu temperatuuri mõõtmisest.

Kammi Jaan olla poolenisti Hiiumaa mees ja rääkis päris head eesti keelt. Pajatas meile, kuidas nende kandis kalaühistud toimivad. Näituseks Karlskronas olla kalameestel oma ühistu, mis kalameestelt kõik kala kokku ostab ja siis sellega edasi toimetab. Aga kuna ühistu kuuluvat kalameestele endile, siis saavad muist kasust omavahel ära jagada. Ölandil seevastu kalameeste ühistu muretseb näiteks transpordi, et kõik kala Karlskronasse vedada, aga sellega pidada ka muret olema rohkem kui küll. Seega Hiiumaal veel mõtlemist on: mismoodi siin asju korraldada.

Jah, ja loodame, et neist ringidest ümber risti ja müntidest Sikehamni sadamas oli kasu, ja et ikka kalaõnne on. Siinjuures aitäh Seppo Ekelundile ja Jaan Kammile, kes me reisi asjalikuks aitasid teha.

Reisil käisid MTÜ Hiiukala liikmed: Heino Kalmus, Tõnis Berkmann, Imre Kivi, Toivo Jõhvik, Tarmo Rajang, Indrek Kääramees, Alar Kääramees, Ivo Põldveer, Leho Aaslaid, Veiko Roosimäe, Harry Aron, Ago Huuk, Marko Pruul ja Raivo Leht ning tegevjuht Tuuli Tammla.

Tuuli Tammla
MTÜ Hiiukala tegevjuht