Hiiumaale asustati 73 480 angerjamaimu
6. septembril 2022 asustati Pühalepa osavalla ja MTÜ Hiiukala koostöös Allika, Kiriku, Kukka ja Soonlepa lahte kokku 293,92 kg ehk ca 73 480 angerjamaimu. Angerjad jõudsid Hiiumaale Hollandist.
Angerjamaimud toimetas Hiiumaale OÜ BM Trade – tuntud kui Viiratsi Angerjafarm. Ettevõtte juhatuse liige Ingvar Markuse sõnul on tegemist selle aasta jaanuaris Euroopa rannikult püütud angerjamaimudega. Nende täpset vanust juhatuse liige öelda ei osanud, sest pole teada, kui kaua toimub maimude ränne Sargasso merest Euroopa rannikule. Markuse sõnul jääb see aga kuskile ühe kuni kolme aasta kanti. “Meie rannikumeres elavad angerjad seitse kuni kaheksa aastat, seejärel on nad kudemisküpsed siirdumiseks Sargasso merre.
Keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo vee-elustiku vanemspetsialist Märt Keskküla ütles, et Allika, Kiriku, Kukka ja Soonlepa lahed valiti välja koostöös Keskkonnaameti ja teadlastega: “Need on täpselt angerjale sobilikud siselahed, kuhu nad talvituma saavad jääda. Oluline argument oli ka see, et kormorane poleks.”
Angerjamaime asustati Hiiumaale viimati mitukümmend aastat tagasi. MTÜ Hiiukala tegevjuht Tuuli Tammla ütles, et ilmselt jääb eilne asustamine ka viimaseks, sest angerjas on äärmiselt ohustatud ja väljasuremisäärel liik ning tema kaitsmiseks kasutatakse edaspidi radikaalsemaid meetmeid.
Projekti “Angerjamaimude asustamine Hiiumaa rannikumerre” projektijuht oli Pühalepa osavalla vanem Liili Eller. Projekti rahastati Euroopa Merendus ja Kalandusfondi kalanduspiirkondade projektitoetuse meetmest kalaliigi eksperimentaalse asustamise tegevussuunast läbi MTÜ Hiiukala. Projekti maksumus oli 78 000 eurot.
Samal teemal
09.09.22 Hiiu Lehes “Karu tuli ujudes, angerjad praamiga”
07.09.22 ERR “Suursaarte rannikule asustati 150 000 angerjamaimu”
Fotod Tuuli Tammla