Events

Hiiumaa Arenduskeskus ja Hiiumaa Ettevõtjate Liit jätkavad vestlusõhtute sarjaga. 22. septembril Orjaku sadamas kell 18.00 algava vestlusõhtu teemaks on kalandus.

Mida oleme minevikust õppinud ning milline on kalanduse tulevik, kas tööstuslik kala püüdmine ja tootmine on Hiiumaalt lõplikult kadunud ning suureneb väiksemas mahus hobi- ja rannakalandus, millised on võimalused valdkonna mitmekesistamiseks, milliseid võimalusi või ohte sisaldab meid ümbritsev Läänemeri ning kuivõrd on valdkonna areng ja selles tegutsejad seotud nii valdkondlike kvootide, riiklike määruste kui globaalsete kliima- ja majandushoovustega – kõike seda ja rohkemgi veel uurime valdkonnaga seotud ettevõtjatelt.

𝗣𝗮𝗻𝗲𝗲𝗹𝘃𝗲𝘀𝘁𝗹𝘂𝘀𝗲𝘀 𝗼𝘀𝗮𝗹𝗲𝘃𝗮𝗱:
▪️ Imre Kivi – Stonefish OÜ juhataja
▪️ Tanel Esta – Hiiu Kalur AS juhatuse liige
▪️ Indrek Kääramees – Orjaku rannakalur
▪️ Hanno Kask – ajakiri “Kalastaja” väljaandja

Vestlusõhtut juhib Hiiumaa Ettevõtjate Liidu juhataja Arno Kuusk. 

Osavõtuks on vajalik eelregistreerimine: https://forms.office.com/r/srxBzwuQ67 .

Lisaks kohapealsele osavõtule on võimalik vestlusõhtut jälgida ka internetiülekande vahendusel. Kes soovib aegsasti küsimused teele panna, siis neid me oodakse meiliaadressile: vestlus@hiiumaa.live<br>***

Hiiumaa Arenduskeskus ja Hiiumaa Ettevõtjate Liit lükkasid veebruaris käima igakuised ettevõtluse vestlusõhtud, et tuua fookusesse kodusaare majanduskeskkond ja siin tegutsevad ettevõtjad.
Igal vestlusõhtul keskendutakse ühele Hiiumaa ettevõtlusvaldkonnale ning tutvustakse läbi paneelvestluse formaadi kõikidele huvilistele selle hetkeolukorda, tulevikuperspektiive ning murekohti.

Lisainfo: Angela Koit, tel 5041337, e-post angela.koit@hiiumaa.ee<br>Vestlusõhtu toimumist toetab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Tuulekala festivali korraldatakse mai viimasel laupäeval kevadeti Läänemerre kudema tuleva tuulehaugi auks, mida hiidlased hellitavalt tuulekalaks kutsuvad, sest saabub ta ikka kevadeti edelatuultega. See pikanokaline ja roheliste luudega kala on kohalike hulgas väga hinnatud ning lahkelt jagatakse armastust selle kala vastu ka külalistega.

Festivali olulise osa moodustab tuulekala trollinguvõistlus, mis on toimunud juba 12 aastat ning on osavõtjate arvu poolest suurim harrastuskalastajate sündmus Eestis. Kalamaitse saab suhu samal ajal toimuval laadal, kus pakutakse kõiksugu kohalikke kalahõrgutisi. Ei puudu ka toredad esinejad ning töötoad. Tegevust jagub kogu perele.

Virumaa parimate projektinäidete külastus 27.-29. septembril.

Esialgne päevakava

Teisipäev 27. september

6.30 Heltermaa– Rohuküla praam

 • Käsmu meremuuseum, Käsmu pood,  Käsmu kalurid OÜ –  kalaköögi rajamine, push-up mõrrad, hülgepeletid
 • Ligedama Wabatalu OÜ Koljaku küla: mitmekesistamise projektinäide – puidutöökoda
 • Võsu sadam, Virumaa Rannakalurite ühingu kontor
 • Kalarand OÜ Eisma küla – mitmekesistamise projektinäide
 • Olavi Kasemaa FIE – kalatöötlemise projektinäide
 • Karepa sadam

Lõuna Altja kõrtsis

 • Randlased OÜ Liimala küla – mitmekesistamine, töötlemine

Õhtusöök Tulivee restoranis Liimalas

Majutus Narva-Jõesuu Meresuu spas

Kolmapäev 28. september

Hommikusöök

Lõunasöök Toila mererestos

Õhtusöök hotelli restoranis Meloodia

Neljapäev 29. september

Hommikusöök hotellis

Lõuna Ro-ro restos Narvas

Tagasisõit Rohukülla

19.00 Rohuküla-Heltermaa praam

6. septembril 2022 asustati Pühalepa osavalla ja MTÜ Hiiukala koostöös Allika, Kiriku, Kukka ja Soonlepa lahte kokku 293,92 kg ehk ca 73 480 angerjamaimu. Angerjad jõudsid Hiiumaale Hollandist. 

Angerjamaimud toimetas Hiiumaale OÜ BM Trade – tuntud kui Viiratsi Angerjafarm. Ettevõtte juhatuse liige Ingvar Markuse sõnul on tegemist selle aasta jaanuaris Euroopa rannikult püütud angerjamaimudega. Nende täpset vanust juhatuse liige öelda ei osanud, sest pole teada, kui kaua toimub maimude ränne Sargasso merest Euroopa rannikule. Markuse sõnul jääb see aga kuskile ühe kuni kolme aasta kanti. “Meie rannikumeres elavad angerjad seitse kuni kaheksa aastat, seejärel on nad kudemisküpsed siirdumiseks Sargasso merre.  

Keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo vee-elustiku vanemspetsialist Märt Keskküla ütles, et Allika, Kiriku, Kukka ja Soonlepa lahed valiti välja koostöös Keskkonnaameti ja teadlastega: “Need on täpselt angerjale sobilikud siselahed, kuhu nad talvituma saavad jääda. Oluline argument oli ka see, et kormorane poleks.” 

Angerjamaime asustati Hiiumaale viimati mitukümmend aastat tagasi. MTÜ Hiiukala tegevjuht Tuuli Tammla ütles, et ilmselt jääb eilne asustamine ka viimaseks, sest angerjas on äärmiselt ohustatud ja väljasuremisäärel liik ning tema kaitsmiseks kasutatakse edaspidi radikaalsemaid meetmeid.  

Projekti “Angerjamaimude asustamine Hiiumaa rannikumerre” projektijuht oli Pühalepa osavalla vanem Liili Eller. Projekti rahastati Euroopa Merendus ja Kalandusfondi kalanduspiirkondade projektitoetuse meetmest kalaliigi eksperimentaalse asustamise tegevussuunast läbi MTÜ Hiiukala. Projekti maksumus oli 78 200 eurot.  

Samal teemal

09.09.22 Hiiu Lehes “Karu tuli ujudes, angerjad praamiga”

07.09.22 ERR “Suursaarte rannikule asustati 150 000 angerjamaimu”

Koolituse keskmes on piirkonna arengut ning meetmete ja strateegiate eelisteemasid toetavate hindamiskriteeriumite väljatöötamine kalanduspiirkondade rahastustaotluste hindamiseks. Koolitusel tuuakse asjakohaseid näiteid olemasolevate hindamiskriteeriumite toimimisest ja kitsaskohtadest, ärgitamaks mõtlema „raamidest välja”; arutletakse hindamiskriteeriumide üldise arusaadavuse, paremusjärjestuse, soovitusliku arvu üle; rühmatööd tehes luuakse uusi lähenemisi.

Eeldatavaks tulemiks on piirkonna arengut edendavate, arusaadavate, erapooletute ning õiguslikult pädevate, SWOT-analüüsi tulemustel põhinevate hindamiskriteeriumide määratlemine strateegiates.
Koolitaja: Ragne Vaarik konsultatsioonifirmast Civitta
Sihtrühm: kalanduspiirkondade juhatuse liikmed ja tegevjuhid, Maaeluministeeriumi esindajad
Osalejate arv: kuni 25 (2-3 osalejat igast kalanduspiirkonnast). Vajadusel korraldatakse korduskoolitus.

Ajakava. Läbitavad põhiteemad

09.30–10.00 Kogunemine, osalejate registreerumine. Tervituskohv
10.00–12.00 Koolituse eesmärk, hindamiskriteeriumite koostamise üldised põhimõtted, hindamiskriteeriumite valiku põhimõtted
12.00–12.45 Lõunabufee
12.45–14.30 Hindamisskaalad ja kaalude andmine
14.30–15.00 Energia- ja kohvipaus
15.00–17.00 Rühmatöö. Arutelu ja kokkuvõte

Koolituse info Kalanduse teabekeskuse kodulehel

VIII Hiiu Kala ja Õlle Festival 20. augustil 2022 Kassari Puhkekeskuses!Kala on saarel püütud ilmselt senikaua kui inimene siin elab ja kohalikku õlut mainitakse ajalooürikutes esimest korda 1284. aastal. Täna saab kohalikku kala ja kohapeal pruulitavat õlut aastaringselt nautida Kassari Puhkekeskuses ja seepärast ongi see sobilik koht väärika toidupeo toimumiseks. Kõik on oodatud – tere tulemast Kassarisse!Tule ja saa osa heast kõhutäiest, keelekastest ja meelelahutusprogrammist.Tulemas on
– parima Hiiu kalaampsu valimine läbi rahva degusteerimise
– parima Hiiu õlle valimine läbi rahva degusteerimise
– V maailmameistrivõistlused augu kaevamises
– spinningu heitmise võistlus
– õllekasti hoidmise võistlus
– suur valik kala räimest angerjani. Soolasiiga ja suitsulesta kindla peale.
– mitmet sorti värsket Hiiumaa vaadiõlut
– lastele batuudid, näomaalingud ja joonistusala.Meeleolu loovad:
Elmipoisid
Indrek Taalmaa
Väliharf
Supernova

VIII Hiiu Kala ja Õlle festivali toimumist toetab MTÜ Hiiukala Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi vahenditest

Järjekorras 9. Lestafest toimub laupäeval 13. augustil Kõrgessaare sadamas. Festivali korraldab Kõrgessaare vaba aja keskus ja toetab MTÜ Hiiukala läbi Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi vahendite.

PÄEVAKAVA

12.00 Avamine. Tervitustantsud Laimjalast

12.30 Kalapüügivõistluste kokkuvõtete tegemine, parimate autasustamine

13.30 Lestafileerimise võistlus

12.00 – 17.00 – erinevad töötoad, kalalaat jne.

14.00 Kalakunni võistlus

12.00- 17.00 Kalatoitude töötuba – Hanno Kask

12.00 -18.00 Avatud lasteala

Laval astuvad üles:

16.00 Anne Velli

18.00 Ines

20.00 Ivo Linna ja ansambel Supernova

Päevajuht Arno Kuusk

Iga-aastane kalanduse algatusrühmade suveseminar toimub tänavu 3.–4. augustil Viljandimaal Järveveere Puhkekeskuses.

Seminari keskmes 
on ülevaated tehtust, järgmiseks programmperioodiks kavandatavad arengud, esitlused, arutelud ja kogemuste vahetamine päevakajalistel teemadel.
Osalema on oodatud kalanduse algatusrühmade (kuni neli esindajat igast kalanduspiirkonnast), Maaeluministeeriumi, Keskkonnaministeeriumi, PRIA, kalanduse teabekeskuse esindajad. Osalemine on kutsetega.

Suveseminari ajakava

Kolmapäev, 3. august

13.00–14.00 Kogunemine, osalejate registreerumine, kerge lõuna
14.00–15.30 Seminar

 • Avasõna – kalanduse teabekeskus
 • Lihtsustatud kuludokumentide esitamine – Margus Medell, Maaeluministeerium
 • Famenet uuel perioodil – Farnet, Ahto Oja

15.30–16.00 Kohvi- ja energiapaus
16.00–17.30 Seminar

 • Hüljeste ja kormoranide ohjamine – Kaire Märtin, Keskkonnaministeerium
 • Päevakorral olevad teemad, kohal algatatud küsimused

17.30–19.00 Aktiivsed tegevused kalanduses
19.00– … Õhtusöök. Jätkuarutelud

Neljapäev, 4. august

7.30–10.00 Hommikusöök
10.00–13.00 Piirkonnas toetatud projektide tutvustus:
• Valma kalasadam
• Vanasauna sadam
• Võrtsukala OÜ tootmishoone

Tuulekala festival 2022 toimub 28. mail 2022 Orjaku sadamas.

Tuulekala festivali korraldatakse mai viimasel laupäeval kevadeti Läänemerre kudema tuleva tuulehaugi auks. See pikanokaline ja roheliste luudega kala on hiidlaste hulgas väga hinnatud ning lahkelt jagatakse armastust selle kala vastu ka külalistega.

Festivali olulise osa moodustab tuulekala trollinguvõistlus, mis on toimunud juba 11 aastat ning on osavõtjate arvu poolest suurim harrastuskalastajate sündmus Eestis. Kalamaitse saab suhu samal ajal toimuval laadal, kus pakutakse kõiksugu kohalikke kalahõrgutisi. Ei puudu ka toredad esinejad ning töötoad. Tegevust jagub kogu perele.

Festivali korraldamist toetab suures osas Euroopa Merendus- ja Kalandusfond ning see on tasuta (välja arvatud trollinguvõistlusel osalemine)!